niedziela, 19 października 2014

Jak rozpocząć inwestycje giełdowe? Polskie indeksy

Polska giełda daje możliwość lokowania swoich pieniędzy w różne spółki które podzieliła i zgrupowała  w kilku indeksach. Trzeba pamiętać że te indeksy charakeryzują się różnymi zachowaniami. Jeśli wybierzemy firmę z WIG20 to mamy bardzo stabilną spółkę ale akcje tego typu wolniej rosną niż te z indeksu WIG250. Teraz  w zależności co chcemy osiągnąć czy mieć mniejszy zysk ale bardziej stabilną spółkę to szukamy swoich wyborów w indeksach WIG20, RESPECT czy też najważniejszy jest dla nas zarobek wtedy szukamy  w WIG250 WIG50. Poniżej te które ja wybrałem i uważam za najważniejsze.

Indeks WIG to pierwszy indeks giełdowy i jest obliczany od 16 kwietnia 1991 roku. Pierwsza wartość indeksu WIG wynosiła 1000 pkt. Obecnie WIG obejmuje wszystkie spółki notowane na Głównym Rynku GPW, które spełnią bazowe kryteria uczestnictwa w indeksach. W indeksie WIG obowiązuje zasada dywersyfikacji, mająca na celu ograniczenie udziału pojedynczej spółki i sektora giełdowego. Jest indeksem dochodowym i przy jego obliczaniu uwzględnia się zarówno ceny zawartych w nim akcji, jak i dochody z dywidend i praw poboru.

Indeks RESPECT giełda oblicza od 19 listopada 2009 r. Indeks obejmuje firmy odpowiedzialne społecznie notowane na Głównym Rynku GPW, które znalazły się na pozycji nie niższej niż 150 w rankingu indeksów sporządzonym na podstawie Uchwały Nr 871/2013 z późn. zm.
Odpowiedzialność społeczna rozumiana jest jako strategia zarządzania i koncepcja podejścia do prowadzenia biznesu, zakładająca budowanie dobrych i trwałych relacji, opartych o wzajemne zrozumienie oczekiwań i szacunek z szeroko rozumianym otoczeniem biznesowym (tj. ze wszystkimi zainteresowanymi stronami: pracownikami, dostawcami, klientami, społecznością lokalną, akcjonariuszami oraz zakładająca dbałość o środowisko naturalne). Datą bazową indeksu jest 31 grudnia 2009 roku. Pierwsza wartość indeksu RESPECT wynosiła 1000 pkt. RESPECT jest indeksem dochodowym i przy jego obliczaniu uwzględnia się zarówno ceny zawartych w nim akcji, jak i dochody z dywidend i praw poboru.

 Indeks WIG20 jest obliczany od 16 kwietnia 1994 roku, na podstawie wartości portfela akcji 20 największych i najbardziej płynnych spółek z Głównego Rynku GPW. Pierwsza wartość indeksu wynosiła 1000 pkt. WIG20 jest indeksem typu cenowego, co oznacza że przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych w nim transakcji, a nie uwzględnia się dochodów z tytułu dywidend. W indeksie WIG20 nie może uczestniczyć więcej niż 5 spółek z jednego sektora giełdowego. Indeks WIG20 jest indeksem bazowym dla indeksów WIG20short i WIG20lev.

Indeks WIG50 jest obliczany od 24 marca 2014 roku i obejmuje 50 średnich spółek notowanych na Głównym Rynku GPW. Wartość początkowa indeksu wynosiła 2552,54 pkt. WIG50 jest indeksem typu cenowego, co oznacza, że przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych w nim transakcji, a nie uwzględnia się dochodów z tytułu dywidend. W indeksie WIG50 nie uczestniczą spółki z indeksów WIG30 i WIG250 oraz spółki zagraniczne notowane jednocześnie na GPW i innych rynkach o wartości rynkowej w dniu rankingu powyżej 1 mld euro.

Indeks WIG250 jest obliczany od 24 marca 2014 roku i może obejmować do 250 małych spółek notowanych na Głównym Rynku GPW. Wartość początkowa indeksu wynosiła 1000 pkt. WIG250 jest indeksem typu cenowego, co oznacza, że przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych w nim transakcji, a nie uwzględnia się dochodów z tytułu dywidend. W indeksie WIG250 nie uczestniczą spółki z indeksów WIG30 i WIG50 oraz spółki zagraniczne notowane jednocześnie na GPW i innych rynkach o wartości rynkowej w dniu rankingu powyżej 100 mln euro.
Źródło: www.gpw.com.pl

Pozdrawiam
Przemysław Gruszczyński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz